- 20.11.2019
- regumis.cz
- Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Skákání na trampolíně
V posledních letech dochází v tomto odvětví rekreačního sportu k velkému rozmachu. Je možné využít různá fitness centra nebo jump parky. Vzhledem k tomu, že pořízení trampolíny na zahradu není příliš finančně náročné, mnoho lidí sportuje i doma na zahradě.
Začneme-li přemýšlet nad tím,jak vybrat trampolínu, musíme vzít v úvahu, kdo a kde ji bude využívat. Jestli to bude venku nebo někde v interiéru a zda bude určen spíše pro děti, pro relaxační a sportovní využití nebo dokonce pro špičkové výkony akrobatů. Velmi důležité je zkontrolovat kvalitu provedení, zejména svárů, švů, pružin a ochranné sítě.
Skákání na první pohled může vypadat jako velmi jednoduchá aktivita, nevyžadující příliš mnoho námahy. Opak je pravdou, při skákání dochází k zapojení většiny svalových skupin, především nohou, břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Velkou výhodou je, že rázově nezatěžuje klouby. Dochází ke zlepšení svalové koordinace, prokrvení celého těla, trénuje se výdrž a zvyšuje se kapacita plic. Je možné říci, že snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi a tím působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním. Je zcela běžné, že netrénovaný člověk je po prvních lekcích velmi unaven, pravidelné cvičení pak přinese novou energii a svěžest.
Pro tento druh sportuje typické, že dochází ke kvalitnějšímu okysličování mozku a tím se zlepšují všechny jeho schopnosti. Dochází také k uvolňování endorfinů, což pomáhá odbourávat stres, chrání před depresemi a zlepšuje kvalitu spánku.
Uvádí se, že za hodinu skákání se spálí v průměru 1500 kJ. Desetiminutové skákání lze přirovnat k půlhodinovému běhu, samozřejmě záleží na intenzitě a technice cvičení. Doporučuje se začínat s instruktorem, abyste se naučili všechny skoky a cviky správně provádět a tím dosáhli požadovaného formování postavy.